Лига Европа

Челси не беше „пријатен“ гостин, ја наполни мрежата на Динамо Киев (ВИДЕО)

Челси со убедливи 5-0 победи на гостувањето кај Динамо Киев и со вкупни 8-0 се пласираше во четвртфиналето од Лига Европа, пласман понатаму обезбедија и Наполи и Валенсија.

Челси со убедлива предност од 3-0 го започна реванш натпреварот со Динамо Киев, па Маурицио Сари направи неколку замени во првиот тим, но тие славеа уште поголема победа.
 
Жиру беше главен на теренот постигнувајќи хет-трик, по еден гол дадоа Алонсо и Хадсон Одои.
 
Исклучително возбудливо беше на мечот меѓу Краснодар и Валенсија. Шпанскиот клуб во Русија отпатува со позитива од 2-1.
 
Краснодар даде гол во 85. минута преку Сулејманов и со 1-0 поради гол во гости одеше понатаму. Иако голот беше даден доцна, Русите не издржаа, Валенсија со гол на Гуедеш изедначи на 1-1 и таа патува во четвртфиналето.
 
Наполи загуби на гостувањето кај Салцбург со 3-1, но победата од 3-0 во Италија беше доволна за пласман понатаму.

За жал многумина, а особено оние што треба, не може да ја видат историската димензија на оваа посета на еден папа на нашата земја.

повеќе

Кога знаеме како функционира кризата на претставеност, можеме да спречиме повторување на историјата, кое можеби овој пат би имало и многу полоши последици по демократското општество.

повеќе

Деновиве Владата донесе одлука за формирање на ново министерство. А и така, по глава на жител, верувам, рекордери сме по министерства и министри. Оттука, размислував зошто да не предложам да се формира уште едно – за „спречување автоголови".

повеќе