Челси

Челси му подготвува отказ на Сари, на негово место доаѓа миленик на фановите

Италијанските медиуми пишуваат дека Роман Абрамович се решил за тренерска смена иако Челси имаше солидна сезона со оглед на вложеното во тимот.

Челси играше допадлив фудбал, заврши на третото место во Премиерлигата и ќе се бори за трофејот во Лига Европа, но се чини дека Роман Абрамович имал поголеми очекувања од сезоната.
 
Според „Спорт Медиасет“, Челси одлучил да му врачи отказ на Маурицио Сари и на негово место да го донесе легендарниот Френк Лампард.
 
Лампард е вистинска легенда на Челси, иако играше во средниот ред, тој е најдобар стрелец во историјата на убот со 211 голови во 648 натпревари, три пати ја освои Премиерлигата и Лигата на шампионите.
 
Френк Лампард сега со успех го води Дерби со кој дојде до плејофот од Чемпионшип дивизијата.
 
Маурицио Сари ќе се врати во Серија А каде што најверојатно Рома, Милан и Јувентус ќе добијат нови тренери, а можеби и Интер.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе