Лига Европа

Челси го освои Солун, Николов и МОЛ Види загубија дома од БАТЕ (ВИДЕО)

Челси си замина со три бода од Солун, „Сините" го освоија „Тумба", со голот на Вилијан, Николови и МОЛ Види со пораз пред своите фанови ја отворија групната фаза од Лига Европа.

Челси нанижа уште една победа, по петте триумфи во Премиерлигата, „Сините“ вечерва се радуваа и во Лига Европа. На жешкото гостување на „Тумба“ против Паок, клубот од Лондон стигна до победа од 0-1.

Единствениот гол на мечот беше дело на Вилијан и падна уште на стартот од мечот. По еден брз против напад, Бразилецот го матираше домашниот голман, кој сноси вина за погодокот бидејќи мораше многу подобро да интервенира.

На „Групама“ Арена во Будимпешта, Николов и МОЛ Види загубија од БАТЕ Борисов. Гостите поведоа преку Туоминен во 27. минута, а трите бода ги осигура Филипенко во 85. минута. Нашиот репрезентативец на теренот помина 78. минути