Премиерлига

Челси е во форма, гостинска победа кај Њукасл (ВИДЕО)

Челси ја оправда улогата на фаворит и со 2-0 победи на гостувањето кај Њукасл, со овие три бода сините избија за момент на првото место на табелата во Премиерлигата. 

По променливите игри на почетокот од сезоната, тимот на Лампард влегува во форма, денеска Челси дојде до прилично лесни три бода.
 
Гостите поведоа уште во десетата минута со автогол на Фернандеш.
 
Тој резултат беше актуелен до 65. минута кога по еден супер продор на Вернер и асистенција, Абрахам ги постави конечните 2-0.
 
Челси со овие три бода изби на првото место на табелата, тоа веројатно нема долго да трае бидејќи дури четири екипи може да го престигнат ова коло.

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе