Наскоро се очекува промоција

Челси добил „корпа“ од двајца тренери, Тухел бил само трета опција за наследник на Лампард

Томас Тухел се најавува како нов тренер на Челси, но Германецот не бил прва опција, „сините" најпрво стапиле во контакт со Ралф Рангник а потоа и со Јулијан Нагелсман.

Френк Лампард синоќа доби отказ од Челси, клубот од Стемфорд Бриџ реши дека е време за промени и се раздели со својата легенда.

Се шпекулира дека Томас Тухел ќе биде новиот предводник на „сините“ но тој не бил прв избор.

Според „Атлетик“, Челси почнал да се распрашува за нов тренер уште по поразот од Лестер и бил остварен контакт со Ралф Рангник. Искусниот стратег, кој има работено и како спортски директор, сепак го одбил предлогот бидејќи му било понудено да го предводи првиот тим до крајот на сезоната.

Потоа бил остварен контакт и со Јулијан Нагелсман, но „сините“ добиле „корпа“ и од тренерот на РБ Лајпциг.

Можеби ни треба регистар на погрешни перцепции на граѓаните за криминалот и корупцијата во државата.

повеќе

Младите бараат подобар живот надвор од државата, бидејќи доаѓаат до заклучок дека приватните компании и странските организации им пружаат поголема поддршка и повеќе ги вреднуваат отколку сопствената држава.

повеќе

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе