Премиерлига

Челси без Лукаку и Вернер му даде седум гола на Норич! (ВИДЕО)

Челси во првиот натпревар без главните напаѓачи Ромелу Лукаку и Тимо Вернер ја наполни мрежата на противникот, Крул дури седум пати ја вадеше топката од мрежата, Маунт постигна хет-трик. 

Вистинско гол шоу се случуваше денес на Стемфорд Бриџ и покрај тоа што Челси играше без главните напаѓачи Лукаку и Вернер.
 
Маунт го отвори мечот ушт во осмата минута, а десет минути подоцнца погоди Хадсон Одои за 2-0, веќе се знаеше кој ќе биде победникот.
 
До крајот на првото полувреме, гол даде и Рис Џејмс, на одморот се замина со водство на Челси од 3-0.
 
Во 57. минута Чилвел реализираше за 4-0, а пет минути подоцна следуваше автогол на Аронс.
 
Во самиот финиш Маунт даде уште два гола за негов хет-трик и победа на Челси од 7-0.

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе