Барселона

Чави не сака да зборува за Барселона: Фокусиран сум само на Ал Сад

Чави е прв фаворит за наследник на Куман на клупата на Барселона, но тој засега не сака во јавноста да зборува на таа тема. 

Се верува дека Чави и Барселона веќе постигнале договор, останува само тој да се ослободи од неговиот клуб, Ал Сад со кој има договор до 2023.
 
Наводно Чави веќе имал разговори со раководството на Ал Сад и тие се подготвени да го пуштат, но остануваат одредени работи да се дефинираат.
 
Чави денеска беше прашан за Барселона, но тој не кажа буквално ништо.
 
„Фокусиран сум на работата во Ал-Сад и нема да зборувам за ништо друго“, беше краткиот одговор на Чави.
 
Се верува дека само прашање на време е кога Чави ќе биде потврден за нов тренер на Барселона.

Дали и колку градовите им служат на интересите на своите граѓани (демократија) или на елитите кај кои се концентрира капиталот (авторитарност)?

повеќе

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе