Шпанецот е првиот играч на Барса кој се огласи по разделбата

Бускетс го посети домот на Меси и јавно се збогува со Аргентинецот (ФОТО)

Серхио Бускетс е првиот фудбалер на Барселона кој се збогува со Лео Меси, Шпанецот испрати порака на социјалните мрежи.

Барселона синоќа соопшти дека Лео Меси нема да продолжи, одлука која беше изненадување за многумина. Попладнево, неколку фудбалери го посетиле домот на Аргентинецот со цел од прва рака да разберат што се случило.

Еден од нив беше и Серхио Бускетс, кој се огласи на социјалните и му кажа збогум на Лео Меси.

„Се уште се обидувам да ги сфатам работите што се случија и колку тешко ќе биде, но можам само да ти се заблагодарам за се она што го имаш направено за клубов и сите оние кои те придружуваа изминативе години, особено јас. Дојде како дете и стане еден од најдобрите во историјата, притоа помогна клубот да се искачи на најголемите височини и да направиш истороија, како индивидуална така и колективна. Секогаш ќе можам да кажам дека сум играл и сум споделел многу моменти со тебе, повеќето беа добри и имав среќа што напредував и уживав покрај тебе 13 сезони. Но не само тоа, развивме пријателство, ќе ми недостасуваш многу. Можам само да ти посакам се најдобро, на тебе и твоето семејство, го заслужувате тоа. Ќе ни недостасуваш на сите“ – напиша Серхио Бускетс, кој треба да ја наследи капитенската лента од Лео Меси.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Sergio Busquets (@5sergiob)

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе