Добри вести за Шпанија

Бускетс доби негативен тест на ковид-19, се враќа во репрезентацијата на Шпанија

Бускетс е негативен на ковид-19 и им се приклучи на соиграчите, тој му е на располагање на Луис Енрике за следните натпревари на Шпанија на Европското првенство. 

Репрезентацијата на Шпанија соопшти дека Серхио Бускетс добил негативен тест на ковид-19 и се приклучил на соиграчите.
 
Тој ќе биде со селекцијата во Севиља, но нема да игра на утрешниот натпревар против Полска, се очекува Луис Енрике да почне да го користи од последниот меч во групната фаза, од дуелот со Словачка.
 
Бускетс доби позитивен тест на ковид-19 во финишот од подготовките на Шпанија за ЕП.

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе

(Овој труд беше презентиран на конференцијата „Геноцидот и неговата превенција во дигиталното доба: предизвици на 21 век“, 19- 23 јули, Барселона, Шпанија.)

повеќе