Тоа што го направи не е доволно за да влезе во одбраното друштво

Бурни реакции: Скандал е тоа што Биелса е номиниран за тренер на годината

Андре Вилаш Боаш смета дека е скандалозна номинацијата на Марсело Биелса за тренер на годината според ФИФА. 

Успехот на Биелса беше тоа што го внесе Лидс во Премиерлигата, но според Вилаш Боаш тоа не е доволно за тој да биде номиниран за најдобар на годината, има други тренери кои заслужуваат повеќе.
 
„Биелса мора да освои некој трофеј во кариерата за да биде кандидат. Да биде меѓу петте кандидати за наградата тренер на 2020? Зошто? Поради освојување на Чемпионшип? Тоа е скандал!. Томас Тухел освои четири трофеи со ПСЖ и играше финале во Лигата на шампионите а не е на листата“, вели Вилаш Боаш.

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе