По големиот скандал кој се случи во Софија

Бугарската полиција почна да апси, четворица приведени поради расистички навреди

Бугарската полиција уапси четворица луѓе за кои се верува дека се дел од лицата кои упатувале навреди на расна основа кон англиските фудбалери. 

Победа од 6-0 на Англија против Бугарија во Софија беше засенета од расизмот и нацизмот на трибините на стадионот од страна на домашните навивачи.
 
Натпреварот два пати беше прекинуван поради тоа, се очекува УЕФА ригорозно да ја казни Бугарија поради настаните.
 
Бугарија почна да превзема конкретни мерки за расчистување на скандалот. Информациите од таму велат дека полицијата уапсила четворица кои се сомничат дека се дел од оние кои упатувале расистички навреди кон англиските фудбалери. Се очекува акцијата да продолжи и бројот на приведени да се зголеми.
 
Синоќа првиот човек на Бугарската фудбалска федерација, Борислав Михајлов си поднесе оставка откако премиерот Бојко Борисов го побара тоа од него.

Зголемувањето на парите за финансирање на партиите не помагаат во поттикнувањето на политичката активност на граѓаните, туку веројатно и делуваат контрапродуктивно, зголемувајќи ја недовербата во партиите и политичарите.

повеќе

За помалку од еден месец по олеснувањето на рестриктивните мерки, Косово се соочува со нагло зголемување на бројот на случаи со ковид-19, 

повеќе