Квалификации за ЕП 2020

Бугарија со непостоечки пенал се спаси од пораз против Црна Гора (ВИДЕО)

Бугарија и Црна Гора одиграа 1-1 на квалификацискиот натпревар, домаќините можат да му бидат благодарни на францускиот судија бидејќи израмнија од непостоечки пенал. 

Црна Гора беше на работ на победа на гостувањето во Бугарија и веројатно ќе дојдеше до неа доколку судијата Буке не досудеше пенал за домаќините кои не постоеше.
 
Црна Гора поведе со гол на Мугиша во 50. минута, а на десет минути пред крајот Бугарија доби пенал иако јасно се виде дека прекршокот е надвор од шеснаесетникот. Тоа не му пречеше на Неделев да реализира од белата точка и да изедначи на 1-1.

Демонизирањето на Исламот и неговото постојано поврзување со тероризмот е загрижувачка појава во светот, а и на Балканот.

повеќе

Последните искричења во меѓународниот поредок ја прават нејасна агендата за евроатлантски интеграции на регионот која претставува неопходен услов за долгорочна стабилност на Западен Балкан.

повеќе

Очигледно во градењето на македонското општество заборавивме да ја промовираме правдата како негова примарна цел.

повеќе