Буфон смени дрес со Даниеле Малдини и ја зголеми колекцијата на дресови од татковци и синови против кои играл (ВИДЕО)

Легендата на Јувентус и Италија, Џиџи Буфон од Сан Сиро замина со дрес на Даниел Малдини, синот на Паоло Малдини со кого водеше големи битки но и играше заедно во дресот на „аѕурите“.

Џиџи Буфон оваа сезона се врати во Торино за да одигра уште десетина натпревари во Калчото, да собори неколку рекорди и да испише историја. За тоа колку долго е дел од фудбалот говори и фактот дека тој вечерва од Сан Сиро си замина со дрес на Даниел Малдини, синот на Паоло Малдини со кого водеше големи битки но и играше заедно во дресот на „аурите“.

Запрашан од новинарите за дресот, голманот со насмевка на лицето рече: „Во мојата колекција имам дрес од Киеза и неговиот син, Турам и неговиот син, Веа и неговиот син и сега од Малдини и неговиот син. Сега ќе чекам дресови од нивните внуци“.

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе

Се поставува прашањето, дали треба да се жртвува слободата за сметка на жртвите кои се последица од вирусот, кој не можеме да го спречиме освен со строги санкции и мерки?

повеќе