Преговорите се во тек

Буфон би можел да се врати во Јувентус и да ја заврши кариерата таму

Реални се шансите Џиџи Буфон да се врати во Јувентус и таму да ја заврши кариерата, неговиот агент потврди дека има преговори.

По една година откако го напушти Јувентус и се пресели во ПСЖ, Буфон би можел да се врати во клубот каде што помина најголем дел од кариерата.

„Скај Спорт Италија“ објавува дека преговорите меѓу Буфон и Јувентус се во напредна фаза.

Планот е Буфон да брани уште една сезона по што ќе објави крај на кариерата, а потоа да биде дел од стручниот штаб на Маурицио Сари или да добие некоја директорска позиција во клубот.

„Засега ова е само идеја“, потврди неговиот агент, Силвано Мартина.

Откако го напушти ПСЖ, Буфон се поврзуваше со Порто, Парма, Бреша, Аталанта и Лидс, но се чини дека поголеми се шансите тој да се врати во Јувентус.

ЕУ треба принципиелно да реагира на отворениот национал-шовинизам на бугарскиот парламент, се вели во отвореното писмо на македонски академици и професори до европретставниците во Македонија.

повеќе

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. 

повеќе

На Македонија и Бугарија им треба дебата која ќе го унапреди историското разбирање без робување на идеологии, митологии и политики.

повеќе