Олимписки игри

Брегот на Слоновата Коска ја исфрли Германија од Олимписките игри

Фудбалската репрезентација на Германија доживеа елиминација од Олимпијадата во Токио откако одигра само 1-1 против Брегот на Слоновата Коска. 

Германија важеше за фаворит за пласман во четвртфиналето, но не успеа да ја помине ниту групната фаза.
 
Денеска одиграа 1-1 против Брегот на Слоновата Коска. Африканците поведоа со автогол на Хенрих во 67. минута, израмн Ловен со прекрасен гол од слободен удар, но Германците не успеаа да дојдат до победа која им беше неопходна.
 
Во оваа група Бразил ја победи Саудиска Арабија со 3-1, два гола беа дело на Ришарлисон, еден на Куња.
 
Бразил го освои првото место во групата со седум бодови, Брегота на Слоновата Коска е втор со пет бода. Германија со четири и Саудиска Арабија без бодови ја завршија Олимпијадата.
 

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе