ПМФЛ

Брегалница со пресврт до гостинска победа кај Академија Пандев, Силекс подобар од Работнички

Брегалница со 2-1 победи на гостувањето кај Академија Пандев, Силекс со 2-0 славеше над Работнички во рамките од првото коло во Првата македонска фудбалска лига. 

Фото: ФК Брегалница
Брегалница има одличен старт на новата сезона откако од Струмица во Штип го носи целиот плен, Академија Пандев имаше водство, но не го сочува.
 
Резултатот беше отворен во 16. минута кога Илија Донов нафрли од слободен удар, а Јоковиќ погоди со глава и донесе водство за домаќините од 1-0. Со тој резултат заврши првото полувреме.
 
Во вториот дел Брегалница притисна и во 58. минута преку Дарко Додев израмни на 1-1, а Ристевски подоцна погоди за комплетен пресврт и победа од 2-1.
 
Силекс ја искористи предноста на домашен терен и дојде до победа над Работнички од 2-0. Тренерот на романтичарите, Љупчо Марковски дебитираше со пораз.
 
Резултатот го отвори Љамалари во 58. минута, а конечните 2-0 ги постави Стојчевски од пенал во судиското продолжение од мечот. 
 
Вчера Струга Трим Лум ја совлада Победа со 3-0. А мечевите Шкендија - Скопје и Тиквеш - Шкупи се одложени поради учеството на македонските претставници во Европа.  
 
Македонија Ѓорче Петров е слободна во првото коло.

Легенда под Главна слика

Фото: ФК Брегалница

Нов фронт за работа на градежните фирми на веќе изградените згради (и куќи) треба да биде топлинската изолација.

повеќе

Во Македонија не постои никаква забрана за конверзиона терапија, а лиценцираните психолози што може да се јават како спроведувачи или наведувачи на ваква „терапија“, за жал, не сносат никакви последици.

повеќе

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе