ФК Брегалниица

Брегалница го осуди инцидентот во Штип: Насилствата му нанесуваат само штета на фудбалот

Фудбалскиот клуб Брегалница преку соопштение го осуди денешниот инцидент во Штип меѓу навививачките групи Фаланга и Лозари. 

Денеска низ улиците на Штип се водеше „војна“ меѓу навивачките групи на Брегалница, „Фаналга“ и на Тиквеш „Лозари“, во кои имаше повеќе повредени.
 
И покрај тоа што не е дозволен влез на стадионите за навивачите, навивачката група на Тиквеш допатува во Штип, а полицијата не беше спремна за интервенција, па дојде до тепачка меѓу двете групи.
 
ФК Брегалница излезе со соопштение:
 
„ФК Брегалница изразува жалење за несаканиот инцидент кој се случи меѓу дел од навивачите на Брегалница и Тиквеш во пресрет на денешниот дерби натпревар од 14. коло во Втората лига - Исток.
 
Несаканите сцени апсолутно не се во согласност со начелата кон кои тежнее ФК Брегалница како клуб кој е максимално посветен на определбата за исфрлање на насилството од терените и надвор од нив, и вистински спортски пријател со сите фудбалски чинители во Македонија. Отворено го искажуваме нашиот став за осуда на таквите случувања кои, секако, од ниту еден аспект не може да се поддржат и оправдаат, а кои единствено нанесуваат штета на фудбалот воопшто.
 
Испраќаме силна порака за максимално фер и коректно навивање и во иднина, како единствен начин за спречување на сите немили сцени, како оние денешните, на и околу нашите фудбалски стадиони. Па, заедно со сите наши поддржувачи и навивачи, ФК Брегалница да биде вистинскиот пример-двигател за промоцијата на спортот во регионот и во Македонија“, се вели во соопштението на Брегалница.

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе