Копа Америка

Бразил ја доби јужноамериканската класика против Аргентина, Меси останува без трофеј (ВИДЕО)

Бразил со 2-0 ја победи Аргентина и за прв пат по 2007 година се пласира во финале на Копа Америка.

Бразил ја доби јужнамериканската класика, Аргентина е елиминирана, Лео Меси остана без пехар со репрезентација и по уште еден голем турнир.
 
Првата шанса ја имаше Аргентина, Паредес биеше силно од голема далечина, топката заврши малку над голот на Алисон.
 
Во 19. минута беше отворен резултатот, по асистенција од Фирмино, Габриел Жесус постигна гол за водство на Бразил од 1-0.
 
Десетина минути подоцна Аргентина имаше голема шанса да го изедначи резултатот, Агуеро биеше со глава, но неговиот удар заврши во пречката.
 
Во 57. минута уште еднаш конструкцијата од голот го спасува Бразил, овој пат Меси биеше силно, но неговиот шут заврши во стативата.
 
На 20 минути пред крајот беа решени сите дилеми, при една брза контра Габриел Жесус му асистираше на Фирмино кој постигна гол за конечни 2-0.
 
На крајот Бразил се радуваше на победата, а Меси нема да има уште многу шанси до крајот на кариерата да освои голем трофеј со Аргентина.
 
 

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе