Клубот потврди

Борусија Дортмунд му врачи отказ на Марко Розе и неговиот стручен штаб

Марко Розе веќе не е тренер на Борусија Дортмунд, клубот реши да се раздели со стратегот и неговите асистенти. 

Иако Борусија Дортмунд сезоната ја заврши на второто место во Бундеслигата, сепак раководството на клубот не е задоволно од работата на Розе.
 
„Борусија Дортмунд и тренерот Марко Розе ставаат крај на соработката. Ова е резултат на интензивната анализа на сезоната во четвртокот на која присуствуваа Ханс Јоаким Вацке (извршен директор), Михаел Зорк (спортски директор), Себастијан Кел (шеф на одделот за лиценцирани играчи) и Матијас Замер (надворешен консултант)“, стои во соопштението на клубот.
 
Борусија Дортмунд соопшти дека отказ добиваат и членовите на стручниот штаб на Розе, асистентите Алекснадер Циклер и Рене Марич, како и кондициониот тренер Патрик Еибенбергер.
 
Клубот почнува потрага по нов тренер.

Кој кого „мафлосува“, тие нас или ние нив. Чекор напред, три назад, како раковите во Охридското Езеро од моето детство кои исчезнаа во налетот на технолошкиот напредок и уништувањето на животната средина.

повеќе

Ние сме земја што први во Европа имаме стратегија за интеркултурализам.

повеќе

Францускиот предлог претставува директно рушење на основните темели на ЕУ.

повеќе