ПМФЛ

Борец со цел плен си оди од Скопје, Вардар со пораз ја почна новата сезона

Борец ја искористи ситуацијата на Вардар и за прв пат во својата историја славеше против црвено-црните во Скопје, тие победија со 1-0.

Фото: Спорт Медиа
Почна новата сезона во Македонската прва лига, Вардар можеби и очекувано стартуваше со пораз, Борец победи на Арената „Тодор Проески“ со 1-0.
 
Вардар без десетина играчи од ланскиот состав, со фудбалери кои не се воиграни и кои подоцна ги почнаа подготовките не можеше ни да очекува повеќе.
 
Клучниот момент се случи на почетокот од втората минута кога по една одлична асистенција од Фернандо, Радовиќ постигна гол кој значеше победа за Борец.
 
Борец имаше неколку убави шанси и да си замине со поубедлива победа, но не ги искористи.
 
Вардар најубавата можност ја имаше во 56. минута преку Дарко Мицевски кој од слободен удар биеше силно под пречката, но Мустафа го одбрани неговиот шут.
 
Останатите пет дуели од првото коло се играат утре со почеток од 17:30 часот.
 

Легенда под Главна слика

Фото: Спорт Медиа

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе

Нивото на Советот на Центар никако да порасне и да покаже демократски капацитети и зрелост очекувана од граѓаните

повеќе

Historia magistra vitae est (Историјата е учителка на животот). Оваа латинска изрека ќе ги објаснува односите меѓу народите и нациите додека постои светот.

повеќе