Клучен датум е 27. август

„Бомбазо“ од Шпанија, ПСЖ нема пари за Мбапе, Реал го „краде“ Французинот!?

Медиумите од Шпанија шпекулираат дека ПСЖ поради истрагата на УЕФА за прекршување на Финансискиот фер плеј би можел да не најде средства за во целост да го откупи Килијан Мбапе, па се отвара простор за Реал да го „украде" Французинот.

Новинарот Пипе Естрада најави „бомбазо“ и можен трансфер на Килијан Мбапе на Сантијаго Бернабеу. Тој пренесе дека клучен датум е 27. август и наводно ПСЖ до тогаш треба на Монако да му искешира 180 милиони евра за во целост да го купи Французинот, кој минатата сезона на „Паркот на Принцовите“ настапуваше како позајмен.

Но ПСЖ е под лупа на УЕФА поради сомнеж дека ги има прекршено правилата за Финансиски фер плеј, и според „Ел Чирингито“, „Светците“ би можеле да не најдат пари за комплетирање на оваа зделка, со што ќе се отвори простор за Реал Мадрид да стигне до суперталентираниот напаѓач.

Сепак, треба да се напомене дека ПСЖ минатото лето кога го потврди ангажманот на Килијан Мбапе, соопшти дека позајмицата со опција за перманентен трансфер е до 30. јуни 2018. Исто така медиумите од Франција уште пред неколку месеци пренесоа дека оваа опција станала мандаторна кога ПСЖ обезбедил опстанок во Лиг 1, па ако „Светците“ немаат финансии за овој трансфер, играчот уште многу поодамна ќе се вратеше во Монако.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе