Болоња

Болоња ќе го менува Михајловиќ, размислува да го назначи Де Роси за нов тренер

Болоња синоќа доживеа тежок пораз на гостувањето кај Интер каде што загуби со 6-1, раководството на клубот размислува за тренерска смена. 

Болоња испадна и од Купот на Италија каде во првото коло загуби од тимот од Серија Б, Тернана, но потоа фудбалерите на Михајловиќ освоија седум бода од три меча во Серија А.
 
Сепак, понижувањето во Милано од Интер е разочарувачко за фановите и раководството кои по долго време размислуваат да се разделат со Михајловиќ.
 
„Тутомеркатовеб“ тврди дека Болоња сака да го замени Михајловиќ со Де Роси.
 
Даниеле Де Роси беше асистент на Манчини, но го напушти стручниот штаб на Италија по завршувањето на Европското првенство и сега е во потрага по својата прва работа како самостоен тренер.

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе