Серија А

Блесок на македонските фудбалери, гол и асистенција за Елмас, гол на Несторовски (ВИДЕО)

Македонските репрезентативци, Елиф Елмас и Илија Несторовски, блескаа на денешниот нивен меѓусебен дуел во Серија А, Наполи го доби мечот со 3-2. 

Наполи ја продолжи победничката серија, Елиф Елмас го одигра целиот меч, имаше асистенција и постигна одличен погодок. Несторовски доби шанса во последните 20 минути и го постигна својот прв гол во Серија А оваа сезона.
 
Течеше 15. минута кога Елмас со прекрасна асистенција го проигра Осимен кој постигна гол за водство на Наполи од 1-0. 15 минути подоцна Зиелински даде гол за 2-0.
 
 
Во 58. минута Елмас постигна мајсторски погодок и го зголеми водството на Наполи на 3-0.
 
 
Осум минути откако влезе Несторовски со полу-волеј постигна гол и го намали резултатот на 3-1.
 
 
Три минути подоцна Самарџиќ даде гол за 3-2, но Удинезе не успеа во последните минути да постигне и трет гол и да избегне пораз.

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе