Закажана е прес-конференција

Благоја Милевски утре ќе биде промовиран во нов селектор на Македонија

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) за утре закажа прес-конференција на која ќе биде промовиран новиот селектор, Благоја Милевски. 

Милевски официјално работата како селектор ја почна со стартот на овој месец. ФФМ за утре најави негова официјална промоција.
 
На закажаната прес-конференција од 12 часот ќе се обратат претседателот на ФФМ, Муамед Сејдини и новиот селектор, Благоја Милевски.
 
Милевски доаѓа на местото на Игор Ангеловски кој направи историски успех со пласманот на Македонија на Европското првенство.
 
Македонија има добар старт на квалификациите за Светското првенство, па задача на Благоја Милевски ќе биде да ги продолжи добрите резултати и да избори барем бараж за пласман на Мундијалот.

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе