Серија А

Без победник на дербито, Јувентус и Милан ги поделија бодовите (ВИДЕО)

Јувентус и Милан одиграа 1-1 во еден вистински дерби натпревар со голема борба од двете страни, домаќините имаа водство уште од самиот почеток, а на крајот росонерите беа поблиску до победа. 

Јувентус го освои вториот бод оваа сезона, Милан за првпат не победи.
 
Натпреварот не можеше да почне подобро за Јувентус, уште во четвртата минута дојдоа до водство со гол на Мората по асистенција на Дибала.
 
Израмнувањето стигна на 15 минути до крајот, кога по еден коренер Ребиќ постигна гол со глава за израмнување на 1-1.
 
Во 86. минута Калулу имаше фантастична шанса да му донесе победа на Милан, но Шчесни со прекрасна интервенција го спаси својот гол.
 
По четири одиграни кола Милан е на второто место со десет бода колку што има и Интер но тие имаат подобра гол разлика. Јувентус е на 18. место со само два бода.

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе