Лига Европа

Без изненадување во Лига Европа, фаворитите обезбедија полуфинале (ВИДЕО)

Рома, Манчестер јунајтед, Арсенал и Виљареал ќе играат во полуфиналето од Лига Европа, немаше изненадувања во четвртфиналните реванши. 

Динамо Загреб не успеа да направи чудо во Шпанија, Виљареал го доби и реваншот, овој пат славеа со 2-1. Адеми одигра цел меч, Ристовски настапи до 62. минута кога беше заменет.
 
Виљареал со голови на Алкасер и Морено, имаше водство со 2-0 по првото полувреме, на 15. минути до крајот на мечот Оршиќ намали на 2-1, но тоа беше се што направи хрватскиот тим.

Виљареал во полуфиналето ќе игра против Арсенал кој со 4-0 славеше над Славија Прага. 
 
Пепе и Сака постигнаа по еден гол за топчиите, Лаказет беше стрелец на два погодоци.

Рома и Ајакс одиграа нерешено 1-1, римската волчица благодарение на победата во Амстердам оди во полуфинале.
 
Ајакс поведе со гол на Броби во 49. минута, а седум минути подоцна Тадиќ даде гол кој им беше поништен поради фаул. Во 72. минута Џеко изедначи на 1-1 по една одлична акција на Калафиори.

Рома во полуфиналето ќе игра против Манчестер јунајтед кој по вторпат со 2-0 ја побед Гранада.
 
Кавани уште во шестата минута постигна гол за водство на Јунајтед од 1-0. Во 90. минута Ваљехо си постигна автогол за 2-0.

Потребно е да се провери дали имало наредба за следење врз Камчев.

повеќе

Во чест на Меѓународниот ден на трудот, вреди да се разгледа состојбата со работничките права во државата, да се направи краток осврт на изминатата година и да се согледа што може да се направи за да се насочат работите кон подобро.

повеќе

Таквиот вид на анахрон национал-романтизам, со речиси апологетски однос кон окупаторската политика на Бугарија во Втората светска војна, штетна е за хармонизација на односите на Балканот, пред сѐ на Бугарија со РСМ, но и со Србија.

повеќе