Куп на Македонија

Без изненадување во Купот на Македонија, сите фаворити се пласираа во четвртфинале

Фаворитите ја оправдаа улогата и без големи проблеми се пласираа во четвртфиналето од Купот на Македонија. 

Најубедлива беше Академија Пандев која со 9-0 го совлада Љуботен. Мрежата на своите противници ја наполнија и Шкупи, Шкендија и Вардар.
 
Шкупи со 6-0 славеше над Воска Спорт, а Шкендија со 5-0 го победи Скопје, Вардар со 4-0 ја помина Фортуна.
 
Неизвесно беше на мечот меѓу Струга ТЛ и Работнички кој го доби струшкиот тим со 2-1, но романтичарите имаа водство. 
 
Брегалница со 1-0 го совлада Пелистер, а на гостински терен единствено победи Силекс кој беше подобар од Тиквеш.
 
Останува да се одигра уште мечот меѓу Победа и Македонија Ѓорче Петров кој е закажан за 19 октомври.
 
Резултати:
 
Академија Пандев - Љуботен 9:0
Брегалница - Пелистер 1:0
Шкендија - Скопје 5:0
Шкупи - Воска Спорт 6:0
Струга ТЛ - Работнички 2:1
Тиквеш - Силекс 0:1
Вардар - Фортуна 4:0
Победа - Македонија ЃП (19 октовмри)

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе

Треба да се размисли за тоа дека сите предлози и промени кои доаѓаат од Брисел, не можат ефикасно да се применат и во Македонија и да се дејствува во правец на благосостојба на граѓаните, а не само на профитите.

повеќе

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе