Куп на Македонија

Без изненадувања, фаворитите се пласира во осминафиналето од Купот на Македонија

Фаворитите во 1/16 финалето од Купот на Македонија дојдоа до очекуваните победи во денешните натпревари и се пласираа во осминафиналето. 

Фото: ФК Вардар
Најубедлива беше екипата на Академија Пандев која со 6-0 победи на гостувањето кај Тетек, по еден гол помалку дадоа Работнички кај Коњаре и Победа во Карбинци.
 
Шкупи со 2-1 славеше кај Беласица, а Струга со 2-1 го победи Вардар Неготино. Скопски Вардар со убедливи 3-0 славеше против Каменица Саса, Пелистер со 1-0 беше подобар од Гостивар.
 
Шкендија со сигурни 3-0 го доби дуелот со Караорман, со истиот резултат Брегалница славеше против Слога Виница, а Тиквеш со 2-0 беше подобар од Кожув.
 
Единствен домаќин кој дојде до победа беше екипата на Фортуна која со 5-3 го совлада Борец.
 
Мечевите службено ги добија Скопје со Црно Буки, Љуботен со Ренова и Воска со Зајас. 
 
Македонија Ѓорче Петров и Силекс како финалисти одат директно во осминафиналето.
 
КУП НА МАКЕДОНИЈА, ПРВО КОЛО
 
Вардар Неготино – Струга 1-2
Беласица – Шкупи 1-3
Коњаре – Работнички 0-5
Караорман – Шкендија 0-3
Слога Виница - Брегалница 0-3
Тетекс - Академија Пандев 0-6
Карбинци – Победа 0-5
Кожув – Тиквеш 0-2
Каменица Саса – Вардар 0-3
Гостивар – Пелистер 0-1
Фортуна – Борец 5-3
Црно Буки - Скопје 0-3 службено
Љуботен - Ренова 3-0 службено
Зајас - Воска 0-3 службено
Македонија ЃП и Силекс директно одат во осминафинале

Легенда под Главна слика

Фото: ФК Вардар

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе