ПМФЛ

Без голови на дербито меѓу Вардар и Шкендија

Вардар и Шкендија одиграа 0-0 на дерби пресметката во Маџари, Работнички со 2-1 славеше гостинска победа кај Ренова, реми на дуелот меѓу Македонија ЃП и Академија Пандев.

Вардар и овој пат не успеа да ја победи Шкендија, веќе осум натпревари по ред нема триумф над ривалот. Тетовци направија уште еден чекор поблиску до одбрана на титулата.

На денешниот меч кој се играше на стадионот „Борис Трајковски“ во Маџари, и двете екипи имаа свои шанси за победа, но ниту еднаш не се затресе мрежата. Шкендија ја задржа предноста од 12 бода пред Вардар на врвот на табелата и задоволна се враќа во Тетово.

Академија Пандев не го искористи ремито на Вардар за да се доближи до втората позиција, одигра 1-1 на гостувањето кај Македонија Ѓорче Петров. Пандевци поведоа со гол на Миловановиќ пред крајот на првото полувреме, Филиповски изедначи по 20 минути игра во вториот дел.

Работнички победи на гостувањето кај Ренова со 2-1. Сите три погодоци беа постигнати во 15 минути од второто полувреме. Романтичарите поведоа со гол на Вијачки во 63. минута, десет минути подоцна Адем го изедначи резултатот, а во 77. минута Пеев донесе триумф за гостите од Скопје.

Шкупи со 2-1 го совлада Силекс. Броја и Михарем во првото полувреме му донесоа водство на домаќинот од 2-0, Кратовци преку Дурански во 51. минута успеаа само да намалат.

Во дербито на дното Беласица и Победа ги поделија бодовите играјќи 1-1. Прилепчани имаа водство со гол на Јаник, Савиќ го изедначи резултатот.