Лига на шампиони квалификации

Бенфика настрада во Солун, голема победа за ПАОК (ВИДЕО)

ПАОК со 2-1 ја победи Бенфика во Солун и ја елиминираше од Лигата на шампионите, место во плеј-офот обезбедија и Динамо Киев и Гент. 

Бенфика беше фаворит на гостувањето кај ПАОК, но од Солун си заминува со наведната глава. А како клучни се покажаа нивните активности на трансфер пазарот.
 
ПАОК поведе со автогол на новото засилување на Бенфика, Јан Вертонген кој си ја затресе мрежата во 63. минута.
 
Десетина минути подоцна Живковиќ постигна убав гол за 2-0. Српскиот играч пред само неколку дена од Бенфика пристигна во ПАОК. Тој не се радуваше на дадениот гол, покажа почит кон неговиот поранешен клуб, но на нив тоа сега ништо не им значи.
 
Бенфика во 94. минута успеа преку Силва само да постигне почесен гол.
 
Во плеј-офот ПАОК ќе му гостува на Краснодар.
 
Динамо Киев со 2-0 го совлада АЗ Алкмар, а Гент со 2-1 беше подобар од Рапид Виена. 
 
Гент и Динамо Киев ќе бидат противници во плеј-офот за влез во групната фаза од Лигата на шампионите.

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе

Нивото на Советот на Центар никако да порасне и да ги покаже демократските капацитети и зрелоста очекувани од граѓаните.

повеќе