Португалскиот клуб потврди

Бенфика му го продаде Рубен Диас на Манчестер Сити за 71,6 евра и си купи играч од англискиот клуб

Бенфика потврди дека постигнале договор со Манчестер Сити за продажба на Рубен Диас, во спротивен правец оди Николас Отаменди. 

Бенфика и Манчестер Сити си подадоа рака. Португалскиот клуб информираше дека е постигнат договор и ги објави деталите.
 
Манчестер Сити ќе плати 68 милиони евра плус дополнителни 3,6 милиони евра во бонуси.
 
Фудбалерот треба да ги помине медицинските тестови, да ги договори личните услови со Сити и да го комплетира трансферот. Сето се очекува да биде формалност.
 
Како независен трансфер од претходниот, централниот дефанзивец, Николас Отаменди од Манчестер Сити се сели во Бенфика за сума од 15 милиони евра.

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе