Квалификации ЕВРО 2020

Белгија во голем стил стана првата репрезентација со пласман на ЕП, го совлада Сан Марино со 9-0! (ВИДЕО)

„Црвените ѓаволи" го обезбедија билетот за настап на Европското првенство во 2020, вечерва во голем стил стигнаа до потребните три бода и го совладаа Сан Марино со високи 9-0.

Белгија е првата репрезентација која обезбеди пласман на ЕВРО, вечерва избраниците на Мартинез немаа милост за противникот и девет пати ја тресеа мрежата на Сан Марино.

Гостите одолеваа се до 28. минута, кога Лукаку го отвори резултатот и донесе водство за „црвените ѓаволи“ од 1-0. До крајот на првиот дел, Сан Марино капитулираше уште пет пати.

Шадли зголеми на 2-0, Броли си постигна автогол за Лукаку во 41. минута да го постигне својот втор гол за 4-0. 120 секунди подоцна Aлдервирелд реализираше за 5-0 а во судиското надополнување на првиот дел, Тилеманс погоди за 6-0.

Во вториот одново дел долго се чекаше за нова радост, за во последните 10 минути да бидат постигнати нови три погодока. Бентеке во 79. минута донесе 7-0, тинејџерот Вершарен од пенал зголеми на 8-0 а точка на натпреварот стави Кастањ во 90. минута.

„Сметам на вас“. Со овие зборови, претседателот Макрон апелираше до граѓаните на Северна Македонија да гласаат за Преспанскиот договор на референдумот на 30 септември 2018.

повеќе

Сѐ додека Македонија ја претставуваат „политички најподобните" ќе тонеме длабоко и уште повеќе ќе се раслојуваме.

повеќе

По определувањето на мерката ефективен притвор, притворениот раководен функционер не може да издава полноважни правни акти, меѓу другото, и поради фактот што го нема службениот печат.

повеќе