Додека другите мислат како да ја завршат сезоната

Белгија прва пресече, фудбалската сезона се прекинува, Бриж е новиот шампион

Белгиската фудбалска федерација е првата која официјално ја прекина сезоната и го прогласи лидерот на табелата за нов шампион, тоа е Клуб Бриж. 

Сите фудбалски првенства во Европа се на пауза освен шампионатот на Белорусија каде се игра фудбал.
 
Додека другите го чекаат развојот на ситуацијата со коронавирусот и прават плановите како да ја завршат сезоната, Белгија прва пресече.
 
Бордот на директори на првата белгиска лига со анонимно гласање одлучи сезоната да биде прекината а шампионската титула да ја добие Клуб Бриж.
 
Клуб Бриж има 15 бодови пред вториот на едно коло до крајот на регуларниот дел на првенството во Белгија кое има и плејоф. Овој пат тој нема да се одигра, а тие се новите шампиони.
 
Останува да видиме дали и други земји ќе го следат примерот на Белгија.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе