СП 2022

Белгија на колена пред Мароко (ВИДЕО)

Мароко направи изненадување откако со 2-0 ја совлада Белгија, заслужен триумф на Мароканците кои прават крупен чекор кон осминафиналето. 

Уште една европска земја доживеа непланиран резултат, Белгија беше фаворит против Мароко, но со наведната глава го напуштија теренот.
 
Мароко постигна гол уште во судиското продолжение од првото полувреме, но тој погодок на Зијеш беше поништен поради офсајд.
 
0-0 беше се до 73. минута кога Сабири од слободен удар од речси невозможна ситуација му даде гол на Куртоа и донесе водство за Мароко од 1-0. Голот оди на душата на голманот на Белгија.
 
 
Белгијците напаѓаа, се бореа да избегнат пораз, но во 92. минута Мароко постигна уште еден гол за конечна победа од 2-0. Тој гол беше дело на Абуклал по асистенција од Зијеш.
 

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе