ЕВРО 2020

Белгија ја исфрли Португалија, Европа ќе добие нов шампион (ВИДЕО)

Со гол на Торган Азар, Белгија со 1-0 го доби големото дерби против Португалија и се пласираше во четвртфиналето, Европа ќе добие нов шампион. 

Актуелниот Европски шампион, селекцијата на Португалија е елиминирана. Португалците беа подобар противник од Белгија, но не успеаа да ја затресат мрежата на Куртоа.
 
Белгија со единствениот конкретен удар кој го имаше на натпреварот дојде до победата.
 
Португалија имаше голема шанса уште во шестата минута, но Диого Жота од идеална позиција шутна крај голот.
 
Во 25. минута Роналдо биеше силно од слободен удар, но Куртоа го одбрани неговиот шут.
 
На три минути прред крајот на првото полувреме, Торган Азар со фантастичен удар од далечина донесе водство за Белгија од 1-0.
 
Во второто полувреме повторно првата шанса ја имаше Диого Жота, но и овој пат не го погоди голот.
 
На следната можност се чекаше дури до 82. минута кога Рубен Диаш биеше силно со глава, но и овој пат Куртоа беше победникот.
 
Во следната минута Гуереро ја погоди стативата од голот на Белгија, а во самиот финиш и Андре Силва пропушти шанса.
 
На крајот Белгија се радуваше на победа, даде гол, го сочува резултатот и се пласираше во четвртфиналето каде што ќе игра против Италија.

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе

Неделава во Тирана за првпат 31 прехранбена и 6  дистрибутивни компании од регионов заеднички ќе настапат на саемот во организација на Коморскиот инвестициски форум кој го предводиме ние.

повеќе