ЕВРО 2020

Белгија ја исфрли Португалија, Европа ќе добие нов шампион (ВИДЕО)

Со гол на Торган Азар, Белгија со 1-0 го доби големото дерби против Португалија и се пласираше во четвртфиналето, Европа ќе добие нов шампион. 

Актуелниот Европски шампион, селекцијата на Португалија е елиминирана. Португалците беа подобар противник од Белгија, но не успеаа да ја затресат мрежата на Куртоа.
 
Белгија со единствениот конкретен удар кој го имаше на натпреварот дојде до победата.
 
Португалија имаше голема шанса уште во шестата минута, но Диого Жота од идеална позиција шутна крај голот.
 
Во 25. минута Роналдо биеше силно од слободен удар, но Куртоа го одбрани неговиот шут.
 
На три минути прред крајот на првото полувреме, Торган Азар со фантастичен удар од далечина донесе водство за Белгија од 1-0.
 
Во второто полувреме повторно првата шанса ја имаше Диого Жота, но и овој пат не го погоди голот.
 
На следната можност се чекаше дури до 82. минута кога Рубен Диаш биеше силно со глава, но и овој пат Куртоа беше победникот.
 
Во следната минута Гуереро ја погоди стативата од голот на Белгија, а во самиот финиш и Андре Силва пропушти шанса.
 
На крајот Белгија се радуваше на победа, даде гол, го сочува резултатот и се пласираше во четвртфиналето каде што ќе игра против Италија.

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе