Верзијата на Велшанецот е поинаква од тоа што го мислат сите

Бејл: Сакам да се вратам во Премиерлигата, но Реал Мадрид не ме пушта да си одам

Верзијата на Герет Бејл е поинаква од мислењата дека тој сака да остане во Реал Мадрид и да ја добива големата плата наместо да си од од клубот и да игра фудбал на друго место.

Бејл веќе подолго време е во кавга со Реал Мадрид, Велшанецот повеќе е на трибините и на голф терените отколку што е во игра во составот на Зидан.

Се сметаше дека поради големата плата која ја добива, тој сака да го испочитува договорот без разлика што не игра, но според него тоа не е точно. Клубот му прави проблем да си замине, а тој би сакал да игра и би се вратил во Премиерлигата.

„Доколку има опции да се вратам во Премиерлигата сигурно би ги разгледал. Ќе видиме што ќе се случи, има уште многу време од овој трансфер прозорец. Времето ќе покажа но мислам дека одлуката за мојата иднина е во рацете на Реал Мадрид“, вели Бејл.

„Се обидов да си заминам минатата година но во последната секунда тие го блокираа трансферот. Тоа беше проект за кој бев возбуден, но не се случи“.

„Имаше и други обиди за заминување, но поради клубот не се остварија. Најмногу зависи од нив“.

„Јас сакам да играм фудбал, се уште сум мотивиран, па зависи од клубот. Тие контролираат се. Имам договор, и се што можам е да продолжам да го правам тоа што го правам и да се надевам дека нешто ќе се смени“.

„Имам само 31 години, чувствувам дека сум во одлична форма и имам уште многу да дадам. Ќе видиме што ќе се случи. Во рацете на клубот е, но да бидам искрен тие ми ја прават работата многу тешка“.

 

 

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе