ФК Работнички

Баже Лазаревски е нов тренер на Работнички

Работнички потврди дека Баже Лазаревски го презема кормилото од Жикица Тасевски кој синоќа си поднесе оставка.

По поразот од Вардар, Жикица Тасевски експресно си поднесе оставка од трнерската функција во Работнички, клубот веднаш донесе одлука за нов предводник на првиот тим.
 
„Координаторот на младинската школа, Баже Лазаревски, е именуван за нов шеф на стручниот штаб на сениорскиот тим на ФК Работнички. Раководството одлучи да му даде доверба на искусниот Лазаревски, кој долг период координира со младинската академија во клубот. Тој ќе ја извршува функцијата шеф на стручниот штаб на ФК Работнички до крајот на сезоната, а негови асистенти ќе бидат Томислав Франц, Славчо Георгиевски и Драги Атанасовски“, се вели во соопштението на Работнички.
 
Првиот предизвик за Лазаревски ќе биде веќе во недела кога Работнички игра против Македонија Ѓорче Петров.

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе