Лига Европа

Базел и Вулверхемптон последни учесници на Ф8 турнирот во Лига Европа! (ВИДЕО)

Базел со 1-0 го совлада Ајнтрахт Франкфурт на реваншот и се пласираше во четвртфинале од Лига Европа, со ист резултат Вулверхемптон славеше против Олимпијакос и обезбеди билет за Ф8 турнирот.

Познати се сите учесници на завршниот турниор од Лига Европа во Германија, вечерва своето учество го потврдија Базел и Вулверхемптон.

Во Швајцарија, Базел со 1-0 го совлада Ајнтрахт Франкфурт и само го потврди настапот во четвртфинале откако на првиот меч славеше со 3-0. Стрелец на голот беше Фрај во финишот од натпреварот.

Со ист резултат Вулверхемптон го победи Олимпијакос и тоа беше доволно за „волците“ да обезбедат настап на Ф8.

Стрелец на голот беше Раул Хименез од белата точка во 9. минута. За Вулверхемптон ова е прво четвртфинале во европско натпреварување по 1972 година.

Четвртфинале Лига Европа:

Шахтар – Базел

Манчестер јунајтед – Копенхаген

Интер – Баер Леверкузен

Вулверхемптон - Севиља

Во либералните демократии веќе со години се продлабочува политичката поларизација, се намалува довербата во владеењето на правото и, институционално гледано, состојбата општо се распаѓа.

повеќе

Како по ѓаволите успеаја политичарите да го претворат токму Гоце Делчев во повод за поделби и омраза?

повеќе

Независна Македонија не може да се пофали со успешно менаџирање на етничките прашања, а првите „грешки“ се прават во првите денови од независноста.

повеќе