Примера

Барселона убедлива против Елче, два гола на Меси (ВИДЕО)

Барселона со 3-0 го победи Елчи во заостанат меч од Примера, каталонците во второто полувреме го скршја отпорот на гостите. 

Барселона ги освои трите бода против Елче со добра игра во второто полувреме. Во првите 45 минути мрежите мируваа.
 
Но по само три минути игра во вториот дел Меси донесе водство на Барселона од 1-0 и веднаш стана полесно.
 
Во 69. минута Меси постигна уште еден погодок за предност и од 2-0, а само четири минути подоцна Алба ги постави конечните 3-0.

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе