Копа дел Реј

Барселона промаши два пенали па на продолженија ја елиминираше Корнеља (ВИДЕО)

Барса дури на продолженија го скрши отпорот на третолигашот Корнеља во Копа дел Реј, голманот на домаќините им одбрани пенали на Пјаниќ и Дембеле но не можеше да спречи славје на гостите.

„Каталонците“ не дозволија ново изненадување во Копа дел Реј, избраниците на Куман можеби се помачија но славеа со 0-2 против третолигашот Корнеља.

На Барса и беа потребни 120 минути за пласман во четвртфинале иако гостите можеа многу порано да ја осигураат победата. Во финишот на првиот дел, Хуан Рамос му одбрани пенал на Пјаниќ, а во 80. минута, голманот на домаќините го доби и дуелот со Дембеле од белата точка.

Сепак, тој не можеше да стори ништо кога на стартот од продолженијата Дембеле испука ракета од врвот на шеснаесетникот и донесе 0-1. Пред судијата да означи крај, Брајтвајт ги постави конечните 0-2.

Можеби ни треба регистар на погрешни перцепции на граѓаните за криминалот и корупцијата во државата.

повеќе

Младите бараат подобар живот надвор од државата, бидејќи доаѓаат до заклучок дека приватните компании и странските организации им пружаат поголема поддршка и повеќе ги вреднуваат отколку сопствената држава.

повеќе

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе