Трансферот е комплетиран

Барселона потпиша со Гризман и му стави поголема откупна клаузула и од таа на Меси!

Трансфер сагата на Антоан Гризман заврши, од денеска тој е фудбалер на Барселона која ја плати откупната клаузула и потпиша со францускиот фудбалер.

Барселона потврди дека го комплетира трансферот на Антоан Гризман кој стави потпис на петгодишен договор со Каталонците.

„Барселона ја плати откупната клаузула од 120 милиони евра за Антоан Гризман од Атлетико Мадрид. Фудбалерот потпиша договор на пет години, со траење до 30 јуни 2024 година, со откупна клаузула од 800 милиони евра“, стои во соопштението на Барселона.

Тоа значи дека Гризман сега има поголема откупна клаузула и од Лео Меси чија изнеасува 700 милиони евра.

САД денес остануваат држава со најнапреден систем на високо образование во светот, со најголем број на научни публикации, инвестиции во наука, патентирање на иновации и на добитници на Нобелова награда.

повеќе

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе