Меркаат играч на попуст

Барселона „навива“ за Лидс да испадне од Премиерлигата

Барселона со месеци води преговори со Рафиња и неговиот агент Деко, „каталонците" лесно ќе можат да го ангажираат Бразилецот доколку Лидс испадне од Премиерлигата.

Рафиња е една од желбите на Барселона за новата сезона и како што пренесува новинарот Фабрицио Романо, „каталонците“ од месец март се во контакт со Бразилецот и неговиот агент Деко.

Преговорите се во напредна фаза и се финализираат деталите за соработка до јуни 2027 година.

Челси и Њукасл исто така пројавуваат интерес за услугите на офанзивниот фудбалер, но Рафиња сака да го облече дресот на Барселона и приоритет му е преселба на Камп Ноу.

Се верува дека во неговиот договор има клаузула од 25 милиони евра во случај Лидс да испадне од Премиерлигата, па доколку „белите“ завршат во втора лига, Барселона ќе има драстично полесна задача за реализирање на трансфер. 

Се докажува дека ЕУ интеграцијата е дијалектички процес, кој е подложен на динамика и на противтежни сили, процес кој нема да се одвива стабилно, автоматски и линеарно.

повеќе

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе