Различно го толкуваат договорот

Барселона ќе го тужи Атлетико за „случајот Гризман“

Неколку извори од Шпанија пренесуваат дека Барселона смета дека Атлетико Мадрид веќе ги исполнил условите за ангажман на Антоан Гризман и ќе ги тужи „колчонероси" доколку одбијат да ја платат сумата од 40 милиони евра.

Барселона и Атлетико Мадрид можат да влезат во правна битка за „случајот Гризман“. Французинот оваа сезона мечевите ги започнува од клупата за резерви, шанса добива во второто полувреме и на теренот поминува околу 30 минути.

Атлетико Мадрид има обврска да го купи напаѓачот за 40 милиони евра доколку тој има одредена минутажа, па на овој начин „колчонероси“ калкулираат за да не ги остварат условите договорено со Барселона.

Но неколку извори од Шпанија сега пренесуваат дека „каталонците“ различно гледаат на условите кои се договорени. Раководството на Барселона смета дека се работи за позајмица од една година, со можност да се продолжи на уште една доколку се исполнат одредени цели.

Клубот од Камп Ноу исто така смета дека опцијата за перманентен трансфер се активира доколку Антоан Гризман одигра повеќе од 50% од минутите во првата година, напаѓачот има одиграно 81%, па според нив, Атлетико веќе е обврзан да плати 40 милиони евра. 

Атлетико Мадрид пак верува дека се калкулираат и минутите од втората година, па затоа Антоан Гризман сега на теренот не поминува повеќе од половина час. 

Останува да се види дали двата клуба ќе најдат компромис или целиот случај ќе има судска завршница.

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе