Супер Глоуб

Барселона го помина Ал Вехда и се пласира во финале, но не одеше се така мазно

Барселона со 34:24 ја победи екипата на Ал Вехда и се пласира во финалето на Супер Глоуб, но Каталонците губеа со три разлика на полувремето.

Барселона одигра очајно лошо прво полувреме против Ал Вехда, по првите 30 минути каталонскиот тим губеше со три голови разлика 13:16.
 
По паузата на теренот како да излезе некоја нова Барселона, покажа кој е кој, го доби полувремето со фантастични 21:8 и на крајот славеше со дури десет голови разлика 34:24.
 
Најефикасен во составот на Барса беше поранешниот Вардарец, Лука Циндриќ со седум голови.
 
Барселона во сабота ќе игра во финалето против Кил, а Вардар ќе има дуел со Ал Вехда за третото место.

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе