Нов удар за Каталонците

Барселона еден месец ќе биде без Суарез

Луис Суарез заработи повреда како и Меси и сигурно ќе ги пропушти следните два натпревари на Барселона. 

Валверде за следниот меч би требало да смета на Меси, но во составот ќе го нема Луис Суарез кој заработи повреда на мускулот на ногата синоќешниот меч против Атлетик Билбао.
 
Информациите велат дека Суарез со сигурност ќе ги пропушти следните два меча на Барселона, на домашен терен со Бетис, и гостински кај Осасуна. Потоа следува пауза за репрезентативни мечеви на кои Суарез исто така нема да игра. Неговото враќање може да се очекува за дуелот со Валенсија.
 
Барселона со пораз ја стартуваше новата сезона откако синоќа загуби на гостувањето кај Атлетик Билбао со 1-0.
 

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе