Лига на шампиони

Барселона без Меси и Де Јонг оди во Киев

Лионел Меси и Френки де Јонг нема да бидат дел од составот на Барселона на гостувањето кај Динамо Киев во Лигата на шампионите. 

Со цел отсуството на Меси да не креира дополнтелни шпекулации и дополнително да ја наруши атмосферата во Барселона, Куман го објасни отсуството.
 
Меси и Де Јонг нема да патуваат во Киев со цел да се одморат за следните предизвици. Патувањето до Украина е долго, па холандскиот стратег сакал да ги поштеди своите клучни играчи.
 
Барселона ионака има многу отсутни поради повреди Пике, Серхи Роберто, Умтити, Араухо, Бускетс, како и Фати. Добра вест е што Дембеле се опорави во повредата па ќе биде во составот.
 
По три одиграни кола Барселона има максимални девет бода во Лигата на шампионите, па Куман може да си дозволи да ги одмори Меси и Де Јонг.
 

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе