Еден проблем помалку за продолжението од сезоната

Барса се спаси од банкрот, начелно е постигнат договор за намалување на платите во износ од 172 милиони евра

„Каталонците" вечерва соопштија дека начелно е постигнат договор со фудбалерите и техничкиот персонал за намалување на платите за оваа сезона во износ од 172 милиони евра.

Барселона е во сериозна финансиска криза поради корнавирусот па управата ги замоли играчите да прифатат намалување на примањата за клубот да не банкротира.

По долги преговори, вечерва пристигна информација дека начелно е постигнат договор со фудбалерите и техничкиот персонал за намалување на платите за оваа сезона во износ од 172 милиони евра.

Се работи за фиксни примања од 122 милиони евра плус бонуси од 50 милиони евра, пари кои ќе бидат дополнително исплатени во следните три години.

Сега останува само уште фудбалерите и техничкиот персонал да го ратификуваат овој договор во следните денови.

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе