Претседателот на Барса ги откри деталите од зделката

Барса се фали со рекордни приходи а мораше да подигне кредит за да го купи Гризман

Барселона е клубот со најголеми приходи во светот на фудбалот, наскоро треба да ја собори магичната граница од 1 милјарда евра, но и покрај тоа мораше да подигне кредит за да го купи Антоан Гризман.

Антоан Гризман синоќа беше презентиран како ново засилување на Барса. Французинот во петокот стави потпис на петгодишен договор откако неговиот адвокат во канцелариите на Ла Лига пристигна со чек од 120 милиони евра и ја активираше откупната клазула.

Трансферот се очекуваше да се случи на 1. јули но се одложи десетина дена, а медиумите шпекулираа дека причина е тоа што Барселона немала пари да го купи напаѓачот.

Ваквите информации се покажаа како точни, првиот човек на „каталонците“ потврди дека тие морале да подигнат кредит од 35 милиони евра и покрај тоа што се клубот со најголеми приходи во светот на фудбалот (за сезоната 2017/18 имаа рекордни 914 милиони евра).

„Моравме да подигнеме заем од 35 милиони евра кои треба да го вратиме за шест месеци“ – вели Жозеп Мариа Бартомеу. „Останатите 85 милиони евра се пари кои треба да ги добиеме од играчи кои веќе се продадени“.

Атлетико најави тужба и бара 200 милиони евра а не 120 милиони евра, но од таборот на Барселона ги отфрлаат обвинувањата.

„Разговаравме со нив, немаат никакви докази. Ќе видиме како ќе се одвиваат работите, мислам дека не можат да направат ништо, но разбирам дека мораат да ги бранат своите интереси“.

„Не сме преговарале со играчот во март. Почнавме да разговараме за трансфер откако тој во мај изрази желба да замине. Дури и тогаш не разговаравме со Гризман, туку со луѓе од неговиот камп“.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе