Ла Лига

Барса на шест бода до нова титула во Ла Лига (ВИДЕО)

Барселона со 2-1 славеше над Реал Сосиедад па „каталонците" сега се на две победи до одбрана на титулата во Шпанија.

По прогресот во полуфинале од Лигата на шампионите со победа од 3-0 над Манчестер јунајтед на Камп Ноу, Барса вечерва им се врати на обврските во Ла Лига каде рутински треба да одработат за нова титула.

Избраниците на Валверде со 2-1 славеа над Реал Сосиедад и сега ги дели две победи до одбрана на насловот шампион во Шпанија. Постои можност тие да го освојат трофејот и во среда доколку Атлетико загуби од Валенсија, а тие ден претходно го совладаат Алавес.

Ленгле во последните мигови од првиот дел донесе водство од 1-0, но гостите одговорија преку Хуанми во 62. минута.

Сепак, Барса брзо се врати во водство и Алба на асистенција погоди во 64. минута за 2-1.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе